Vírabhadrásana – pozice bojovníka se Sylvií Nikolićovou

Vytvořeno dne: 23.bře. 2018

Do této pozice můžeme vstoupit z pozic nižších či přímo ze stoje.

Jedná se o pozici, kdy se opíráme oběma chodidly o podložku v dostatečném roznožení. Přední chodidlo směřuje špičkou dopředu a zadní chodidlo může být v různé poloze. Buď je opřené celou ploskou a je vytočené dle možností a schopností cvičence také špičkou dopředu nebo se může opírat pouze o bříška prstů. Je-li opora o vytočené chodidlo mírně do strany, je třeba se jím opírat až do malíkové hrany. Podobně věnujeme pozornost i opoře předního chodidla, kde by se neměla nadlehčovat oblast palcového metatarzu.

Zanožené koleno může být lehce pokrčené, aby se nepřetěžovala záda a zůstala tak extenze více v kyčli. Přední stehno jako by se jemně protahovalo dopředu, můžeme mít představu o pomyslné opoře kolene do nějaké bubliny. Pokud je zajištěna vědomá a dostatečná opora chodidly, pak se lépe daří uvolňovat přebytečné napětí z oblastí stehen, třísel a hýždí.

V oblasti kosti křížové vnímáme jemný tah směrem dolů. Můžeme pracovat s představou dlouhé zadní linie trupu směrem dolů a přední linie trupu směrem vzhůru, nejedná se však o podsazování pánve. Hlava je v neutrální poloze, pohled očí směřuje dopředu, poloha jazyka může být lehce zvýšená s oporou jemně o horní patro. Paže mohou být před tělem v andžali mudře (spojené dlaně a prsty před hrudní kostí). Další polohou paží je vzpažení, kde mohou být od sebe vzdálené na šíři ramen s představou, že mezi dlaněmi držíme pomyslný míč s případně dlouhými malíky. S pozorností vedenou do oblasti „padajících“ ramen směrem dolů by to mělo vést k uvolnění zvýšeného napětí na horní linii ramen a ke stabilizaci lopatek.    

pozice bojovnik 2

 

Další polohou paží je andžali mudra ve vzpažení. Poloha trupu v dané ásaně může být vzpřímená či v jemném záklonu, který začíná záklonem pánve a rozvíjí se v oblasti hrudní páteře.


Pro udržení rovnováhy v pozici je důležitá správná opora chodidel, vědomí tahu předního stehna dopředu ale se současným uvolňováním přebytečného napětí. Mějte pozornost v oblasti trupu, vnímejte hlubokou elasticitu hrudníku během dechových pohybů a nepřetěžujte ramena. Tímto způsobem se může podařit nastolit v těle sílu v rovnováze s mobilitou a stabilitou. Z této pozice lze trup vést též do předklonu či rotací.

Ale to si povíme zase příště. ????SN

 

 

 

 

Související články:

Jak na správný jógový sed nám radí Sylvie Nikolićová

Tadásana – pozice hory se Sylvií Nikolićovou

Hluboký předklon – uttkásana – hasta páda ásana se Sylvií Nikolićovou

Vracíme se z předklonu se Sylvií Nikolićovou

Hledání vnitřní stability a úleva od bolestí páteře začíná od nohou s Martinou Wellnerovou

Hledání opory ruky a jak na kočku s Martinou Wellnerovou

0
0
0
s2sdefault
Aktuálně

Základní kurz Lektor jógy 3. třídy


začínáme 7.1.2022. Můžete se přihlašovat.


Bližší informace zde

Semináře a přednášky k zakoupení


formou audio či videonahrávek - Míla Mrnuštíková, Ing. L. Ondračka


Bližší informace ZDE