Z cyklu Ohlédnutí

Vytvořeno dne: 14.led. 2019

Naši bývalí i stávající studenti byli tak laskaví a věnovali svůj čas k napsání několika řádků, jakým způsobem studium v ČAJ ovlivnilo jejich život.

Rozhodli jsme se jejich vlídná slova zveřejnit a pomoci třeba i Vám udělat krok, který možná momentálně zvažujete.

Přejeme Vám inspirativní čtení.

Kurz Lektor jógy 2. třídy, 2020/2021

Hodnocení 10/10

"Náplň kurzu i přístup všech lektorů ČAJ naprosto splnil moje očekávání. Ocenila jsem možnost studia i v době pandemie COVID, v rámci on-line výuky. Byla bych raději, kdyby mohlo dojít k častější prezenční výuce, ale v rámci situace, která nastala jsem byla velmi ráda, že výuka vůbec mohla být uskutečněna. Odnesla jsem si spoustu nových vědomostí a inspirace pro svou praxi lektorskou, ale i osobní. Zároveň mi z kurzu zůstala spousta nahrávek, které si mohu znovu přehrát i v budoucnu.
Ještě jednou všem v ČAJce moc děkuji za jejich profesionální a zároveň lidský citlivý přístup. Určitě pro mě bylo dobrým rozhonutím absolvovat tento kurz a mohu jej s čistým svědomím doporučit i ostatním."
Karolina

 

Kurz Lektor jógy 3. třídy 2018/2019, Kurz Lektor jógy 2. třídy 2019/2020

Hodnocení 10/10

"Ve všech směrech obohacující."

Veronika K.

 

Kurz pro učitele jógy III. třídy, rok 2020

Hodnocení 10/10

"Milá Lado a Maruško, chtěla jsem vám i touto cestou poděkovat za několik úžasných měsíců při studiu kurzu učitele jógy (III.). Celá tato cesta mi otevřela nové dveře. Toto studium je velkým přínosem v praxi každého jogína a nejenom jogína. Prošla jsem zásadní vnitřní "očistou" a po absolvování kurzu se na svět dívám z jiného úhlu pohledu - čistšího - jógového a za to vám patří můj DÍK. Doporučuji každému, kdo váhá nebo se rozhoduje, zdali se studiem začít. Maruška a Lada jsou nesmírně profesionální a poctivé a to je v dnešní době nesmírně cenné.

Děkuji, Petra R."

 

Kurz 2020

Hodnocení 7/10

"Celkově spokojenost. Lektoři jsou skvělí a poctiví, jóga je baví!! Snad jen by bylo k uvítání více praktické části na úkor teoretických testů, abychom z vědomostí učinily znalosti a zkušenosti. Jinak pochvala za poctivý přístup k výuce!!

KN"

 

kurz pro učitele jógy III. třídy, 2018/2019

"...Přidávám ještě ohlédnutí za uplynulým kurzem:

Z absolvovaní kurzu v České akademii jógy jsem skutečně nadšený. Zajímavý, hluboký a ucelený obsah (učiva) předaný zkušenými učiteli v příjemném prostředí a v kolektivu milých, sympatických lidí; každé setkání událostí a příležitostí přesměrování pozornosti k "tady a teď". Nasycen velikou inspirací pokračuji v pravidelné domácí praxi jógy a těším se na další studium v ČAJ.

Krásné dny

Martin"

 

kurz pro učitele jógy III. třídy, 2018/2019

"Krásný nedělní večer Ladě i Marušce,

rád bych Vám chtěl moc poděkovat za to, že jsem mohl studovat akademii jógy! 

Otevřelo mi to nové obzory a změnilo pohled na život. Dostal jsem mnohem více, než jsem si při zápisu do ČAJ myslel, že se naučím. Tak velký dopad na můj osobní i pracovní život jsem nečekal. Samozřejmě tím myslím naprosto pozitivní.

Znovu bych Vám chtěl velmi poděkovat za úžasný lidský přístup a formu, jakou předáváte Vaše znalosti dále. Jsem rád, že jsem mohl studovat právě u Vás.

S úctou a pokorou

Jaromír"

 

kurz pro učitele jógy I. třídy, 1/8

"Ahoj Lada, ...chcem sa velmi pekne podakovat za cele tri roky... co vsetko sa muselo v mojom zivote udiat, aby ma to zavialo do tvojej skoly :-) Za to dakujem tam hore... tebe vzdavam hold, z uprimneho srdca vyjadrujem obdiv za to ako to robis a DAKUJEM za vsetko co sa mi u vas dostalo. Drzim palce nech sa ti dari aspon tak ako doteraz..."

Adriana Procková

-----

školní rok 2018/2019, kurz pro učitele jógy III. třídy:

Hodnocení 10/10

"Studium kurzu pro mne znamenalo zásadní zlom k dosavadnímu přístupu k životu. Do kurzu jsem šla s tím, abych se dozvěděla něco víc o principech jógy, abych pochopila proč na lekcích, kam jsem docházela, děláme to, co děláme. Kurz mi dal ale mnohem víc, především nový pohled na život, každodenní potřebu cvičit jógu a vlastně žít ji :-)

Všem lektorům velice děkuji, byli skvělí, fundovaní, empatičtí a inspirativní. Ať už to byla vedoucí našeho kurzu Maruška Moravcová, či Vlaďka Janotková, Lada Rokosová, ale i ostatní lektoři. A ve studiu bych ráda pokračovala i v navazujících kurzech."

Veronika Kočí

 

Z cyklu ohlédnutí

Přejít k napsání recenze

 

2019: děkovný email od absolventky Základního kurzu pro učitele jógy III. třídy nás všechny moc potěšil. Děkujeme mockrát paní JF!

"Milá Maruško,

ještě jednou bych Ti ráda poděkovala za úžasné pocity, které jsem měla možnost zažít během absolvování kurzu trenérů III. třídy ve vaší Akademii. Tradiční pojetí kladoucí důraz na vnitřní prožitky a respektující všech osm bodů Patandžálího cesty je přesně tou jógou, kterou chci praktikovat a předávat dál. Je obdivuhodné, jak se Vám podařilo vytvořit tým učitelů vysoce erudovaných a současně schopných předávat své zkušenosti studentům. Děkuji za Vaši trpělivost, vstřícnost a pochopení pro naše nedostatky a hledání té správně cesty. Současně děkuji i za prostor pro individuální vývoj bez dogmatických předsudků. Prostě jsem nadšená a chci ve studiu na České akademii jógy pokračovat.

Ať vám všem vydrží nadšení a energie po mnoho dalších let.

JF"

-----

2019: s milým svolením pana JS zveřejňujeme výňatek z jeho závěrečné práce Základního kurzu pro učitele jógy III. třídy a jsme moc rádi, že se mu u nás líbilo a že jsme mu mohli býti nápomocni na jeho cestě:

"...Dlouhou dobu jsem totiž jógu povrchně chápal coby soubor cvičení pro posílení a zpružnění těla a teprve pozvolna jsem se díky instruktorce lekcí tradiční jógy v mém bydlišti dozvídal o širokém záběru harmonizujících a rozvíjejících technik, který jóga, jakožto soubor cvičení, ale zejména pak coby filozofický a duchovní systém, člověku nabízí.

Hluboce na mě zapůsobila právě večerní lekce jógy, kam jsem se jako obvykle „šel protáhnout“, ale kde lektorka zaměřila cviky právě na harmonizaci endokrynního systému a lekci slovně doprovázela hlubšími informacemi o podstatě jógy a zákonitostech lidského bytí. Už během cvičení jsem pociťoval blahodárné účinky ásan a v duchu jsem pociťoval vděčnost za dary, které jóga lidem přináší. Odcházel jsem tehdy domů s výrazným tělesným i duševním rozpoložením míru a sebepřijetí, a ještě po několik následujících dní jsem v sobě nesl povznášející pocit vyladění osobního i fyzického. Tehdy jsem začal tušit, že se jógou budu zabývat důkladněji, a že budu mít snahu její přínosy předávat v praxi i druhým lidem.

ceska akademi jogy recenzeVe své práci tedy prezentuji, jakým způsobem bych lekci zaměřenou na harmonizování činnosti žláz s vnitřní sekrecí vedl já, byť jakožto začínající adept se samozřejmě opírám především o literaturu a skrovné zkušenosti nabyté při absolvování rozličných lekcí jógy. Největším přínosem pro mě však byly studijní víkendy v pražském studiu Annámalai. Jsem velmi vděčný, že jsem mohl navštěvovat tento seminář organizovaný Českou akademií jógy, na němž jsem potkal tolik podnětných osobností. Děkuji svým spolužačkám a spolužákům za projevené přátelství, cenné rady a postřehy. Děkuji učitelkám a lektorkám, že se s námi studenty dělily nezištně o své zkušenosti a vědomosti..."

"...Zadání závěrečné práce mě potěšilo svou praktičností a využitelností ve vedení lekcí jógy. Také jsem byl nucen s větší koncentrací všechny cviky vícekrát odzkoušet na sobě a uvědomit si, kde jsou moje limity a jaký způsob slovního vedení by byl vzhledem ke cvičencům a k mým možnostem nejvhodnější. Užitečné bylo, že jsem se musel lépe obeznámit se sánskrtským názvoslovím. Jejich nadbytečné používání sice může vést k „předvádění se“ před ostatními, což se neslučuje s etickými zásadami jógové cesty, na druhou stranu je však zapotřebí ctít určitou tradici, a přiznávat józe její indický původ využitím patřičného názvosloví v sánskrtu, byť také není zcela původním jazykem této rozsáhlé a různorodé oblasti.

Jsem nesmírně vděčný vedoucí mojí závěrečné práce a zároveň lektorce našeho semináře paní Marii Moravcové za obětavost, s níž věnovala svůj čas, své zkušenosti a svůj um všem studentům. Navíc její cenné rady a komentáře mi umožnily tuto práci zkorigovat a dokončit. Děkuji též kolegyním a kolegům ze semináře a všem lektorkám a cvičitelkám, které jsem ve studiu Annámalai měl čest potkat. Namasté."

-----

2018: MH: Každý víkend, který trávím výukou na ČAJ, je pro mne nesmírně inspirativní. Osvědčení vést kurzy a živnostenský list již mám z předchozího jógového vzdělání a kurzy jógy vedu. To, že jsem se přihlásila na ČAJ, bylo rozhodnutí, které jsem učinila na základě svého vnitřního pocitu a určitého „vnitřního puzení“ dozvědět se o klasické józe více. Zpětně mohu říci, že je důležité vnímat tyto signály a poslechnout „vnitřní hlasy“, které nás k něčemu nabádají. Některé informace již pro mne nejsou zcela nové, ale v podání úžasných, zkušených a jógou prodchnutých učitelek a učitelů ČAJ najednou střípky z mozaiky do sebe začínají zapadat…. Přístup učitelů je poctivý. Znalosti jsou průběžně ověřovány krátkými testy a upevňovány samostatnými pracemi, a i když je leckdy těžké vše skloubit s osobním a pracovním životem, tak to má svůj smysl.

-----

RP: Přínos kurzu jsem velmi silně pocítila již od 1. semináře. Dlouho jsem pobývala pouze ve fyzickém těle a provozovala spíše fyzickou jógu. Hned po 1. semináři jsem změnila svůj pohled na důležitost relaxace v józe, kterou jsem tak trochu podceňovala... Již nepochybuji, že pokud to s jógou myslíme vážně, principy Jamy a Nijamy (téma 2. semináře), se nám musí dostat pod kůži. Celkově jako by jóga pro mě získala víc odstínů...

-----

z cyklu ohlednuti caj 2MH: Vnímám velký posun ve své vlastní praxi i při koncipování lekcí jógy, které vedu. Více nyní kladu důraz na vnitřní prožitek, na vědomost prováděných pohybů a ásan, na soulad pohybu s dechem. Zprvu mne oslovovaly zejména dynamičtější jógové směry, nyní docházím k poznání, že skutečné poslání jógy je daleko hlubší, vede nás k jemnějším vrstvám v nás, tiší naši mysl a pomáhá nám k pochopení smyslu našeho žití. S jógou se mi prostě žije lépe, velmi lidově řečeno: „Život je o něčem, a ne o ničem“.

 -----

RP: K obohacení došlo především v mé vlastní praxi, a to především o dechová cvičení, které mě směřují víc a víc "dovnitř". Snažím se, i díky novým informacím z kurzu, být víc sama se sebou a nenechat se zbytečně "rušit" vnějšími okolnostmi.

-----

MH: Pokud praktikujete jógu, chcete se v ní posunout dále a napadlo vás někdy, že byste měli chuť se podělit s ostatními o tom, co jóga dokáže s naším tělem a následně i myslí, tak do toho jděte. V neposlední řadě budete po celou dobu studia v komunitě podobně smýšlejících a na svět nahlížejících bytostí, a to je taktéž velké potěšení a životní zkušenost.

-----

RP: Já jsem dlouho hledala v záplavě kurzů lektorů jógy a s ČAJ jsem se nezklamala. Našla jsem tadyz cyklu ohlednuti caj 3 přesně to, co jsem postrádala: hluboké znalosti s tradicí.

-----


MP: Do kurzu 3. třídy jsem vstupovala s velkým respektem a ostychem, a to především zásluhou inspirujících osobností, které školou prošli či tu stále dokonce učí. Jejich jména mne uváděla do velkých pochybností o vlastní dostačující způsobilosti stát se učitelem jógy. Avšak touha po informacích a prohloubení mé vlastní praxe, mne nakonec dotáhla do jejich dveří. Nakonec přistála má přihláška na kurz 3. třídy do jejich emailové schránky a já jsem za to nadmíru vděčná. Nyní po absolvování kurzu vím, že mé obavy byly zbytečné a docela školácké. Profesionální přístup v kombinaci s přátelskou atmosférou vytvářejí z akademie to správné místo pro předávání této nádherně hluboké a nekonečně široké vědy, jakou jóga je. A vůbec nezáleží na tom, zda si dáte nohu za hlavu či snad dokážete vydržet v dokonalé svíčce dostatečně dlouhou dobu. Správné pochopení jógy, která vám poté dovolí správně pochopit vaši existenci, je zde předáváno s nejlepším úmyslem, lektory a nám dostupnými pravdami. A co mne především naučili? Že zde nejde jen o to, stát se učitelem jógy, ale stát se hlavně sám sebou. Vaším prvním krokem na této cestě může být vaše přihláška do kurzu 3. třídy. Hodně štěstí a radosti při jejím objevování!

-----

Studenti III. třídy Trenérské školy ČAJ sestavují jako svou Závěrečnou lekci za pomoci vedoucího této práce písemně lekci jógy. Zde citujeme z Úvod ze Závěrečné práce studentky Kataríny Šuňavské (s jejím laskavým svolením), která svou práci v kurzu 3/29 právě obhájila.

Józe se věnuji již mnoho let, udržuje mě v kondici - po stránce fyzické i duševní. Ale poslední dobou jsem začala cítit, že mi dosavadní způsob přestává stačit. Dokonce se u mě vlivem pracovního nasazení, stresu a intenzivního životního rytmu objevily fyzické obtíže, které jsem už sama nedokázala odstranit, resp. trvale odstranit. Proto jsem se nakonec rozhodla pro studium jógy, abych se naučila se svým tělem a myslí ještě lépe pracovat. Neuměla jsem si dopředu představit, jaké možnosti mi to poskytne, jaký směr jógy se mnou bude souznít, a že se dokonce budu učit nabyté vědomosti a zkušenosti předávat dál.
Velice mě nadchla možnost spojit klasickou jógu (a její léty ověřené postupy) s nejmodernějšími vědeckými a lékařskými poznatky a docílit tak způsobu cvičení, který oboje spojuje v jeden harmonický celek. Jóga s principy zdravého pohybu.
Začala jsem se učit, jak tento způsob praktikovat na sobě (za laskavé podpory Sylvie Nikolićové – lektorky ČAJ) a většina mých přetrvávajících zdravotních obtíží začala zvolna mizet. I když jsem vlastně na začátku, pochopila jsem, že správné držení těla je naprosto klíčové pro všechny základní pozice (leh na zádech, leh na břiše, klek, sed na patách a stoj). Docílit ho lze (vyzkoušeno na sobě) pouze anatomicky správným pohybem.
Proto jsem se rozhodla sestavit hodinu jógy tak, aby veškeré obsažené cviky směřovaly k pomoci se správným držením těla.
z cyklu ohlednuti cajCelá vzorová lekce se tedy soustředí na principy zdravého pohybu u každého cviku (vědomí směru pohybu, resp. záměr pohybu, jemný plný dech v základních pozicích s nastavením dostatečných opor, kontrola osy těla, vědomí působení gravitace) a zároveň plně respektuje jógové principy (pohyb v souladu s dechem a pozorností, uvolnění přebytečného napětí v pozicích, vědomý návrat a procítění účinků cvičení). V neposlední řadě je mým záměrem snažit se správně zapojit hluboký stabilizační systém a cíleně působit na fascie, aby došlo k jejich protažení a postupně tak i rozlepení. To vše v rozsahu, který jsem na úrovni svých současných znalostí schopna korektně použít. Vycházím zde ze své vlastní zkušenosti.
Nic neprobíhá izolovaně, proto se snažím pracovat na změně pohybové aktivity, což vyvolá řetězec změn v celém těle. A práce s tělem, dechem a myslí má ve výsledku vliv i na další vrstvy Pančakóši.

 

Stránku průběžně aktualizujeme.

0
0
0
s2sdefault
Aktuálně

Základní kurz Lektor jógy 3. třídy


začínáme 7.1.2022. Můžete se přihlašovat.


Bližší informace zde

Semináře a přednášky k zakoupení


formou audio či videonahrávek - Míla Mrnuštíková, Ing. L. Ondračka


Bližší informace ZDE