Křičet k větrům, šeptat k řekám a jelenům/ cesty zpět do okouzleného světa

Přednáška pro veřejnost
Datum:: 11. únor 2019 18:00 - 19:30

přednášející: Zemánek Jiří, PhDr., historik umění, kulturní aktivista a publicista. Založil spolek PILGRIM – Potulná univerzita přírody a českou sekci Budapešťského klubu. Zajímá ho propojování umění s ekologií a spiritualitou, role kosmologie v současné transformaci a otázka evoluce kultury.

Anotace:

Pěstování poutnictví a poezie, rozvíjení imaginace jsou jednoduché způsoby, jak se můžeme dnes otevírat hlubšímu spojení s přírodou a jak můžeme znovu začít vstupovat do okouzleného modu vnímání a prožívání okolní živé země, živého kosmu. Lidská duše není ničím nezávislým, ale je vždy spojena s anima mundi (duší světa). Jedno implikuje druhé. Chceme-li léčit svou vlastní duši, musíme se začít vnímat jako součást duše světa, na níž jsem zapomněli. Což mimo jiné také znamená začít léčit náš velmi poničený, zraněný svět.

S odkazem na amerického filosofa Davida Abrama, jungiánského psychologa Jamese Hillmana a některé básníky a domorodé kultury si připomeneme, jak se dnes znovu můžeme učit se světem ladit, respektive jak mu naslouchat, „jak mluvit ke světu“ spíše než „o světě“. Připomeneme si tvorbu některých básníků a umělců – K. H. Mácha, C. D. Friedrich, H. D. Thoreau, John Muire, Robinson, Jeffers, R. M. Rilke – i to, jakou roli v tomto našem znovuokouzlení živou zemí mohou hrát stromy.

Čas: 18:00 – 19:30

Místo: Studio Annámalai, Jungmannova 9 (pasáž divadla Kalich, 2. patro), Praha 1

Cena: 250 Kč (platba v hotovosti na místě)

Přihlášky: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Podrobnosti k celému cyklu naleznete ZDE

V našem studiu Annámalai v centru Prahy (Jungmannova 9, Praha 1, vstup pasáží divadla Kalich) Vám rády připravíme čaj, zapůjčíme podložky, polštářky i deky.

Těšíme se na setkání
Vaše ČAJ

 

Aktuálně

Přednáškový cyklus Fakta a mýty – Smrt jako rádce a ukazatel ryzích pravd?


Můžete navštěvovat i jen vybrané přednášky. Prosíme o nahlášení předem, pokud jdete poprvé.


Podrobnosti a přihlášky zde

Dva jarní víkendové semináře s Mílou Sávitrí Mrnuštíkovou,


konající se v našem studiu Annámalai, byly vypsány.


Přihlášky a podrobnosti zde