Hluboký předklon – uttkásana – hasta páda ásana se Sylvií Nikolićovou

Vytvořeno dne: 23.lis. 2017

Dnes bych se s vámi ráda podělila o zkušenosti s pozicí - hluboký předklon.

Jedná se o pozici, která není v konečném důsledku pozicí, v níž by měly být naším cílem dlaně co nejhlouběji v podložce a ještě propnutá kolena.

Mnohem důležitější je způsob či cesta, jak se do této pozice dostáváme. Je-li to způsob bez zvýšeného úsilí či navyšování napětí v těle, je-li to cesta, která rozvíjí naši rozlišovací schopnost, pak v konečné fázi pozice můžeme užívat i její příjemné účinky.

Do hlubokého předklonu můžeme vstupovat z různých pozic, nejčastěji z tadásany (viz předchozí článek). Ze vzpřímeného stoje se předkláníme s dostatečnou a vědomou oporou chodidel do podložky, raději s lehce pokrčenými koleny, během výdechu a s úvodním překlopením pánve do předklonu. Z praktického pohledu to znamená, že je vhodné si ve vzpřímené pozici nejdříve uvědomit protažení v ose.

Poté se s vědomím délky osy a s pozorností do oblasti pánve a kyčlí, kde vnímáme sedací hrboly lehce se oddalující od sebe, předkláníme v první fázi z kyčlí. Je to šetrný a bezpečný způsob předklonu, kdy funkční nitrobřišní tlak chrání naší bederní páteř. Pak můžeme navázat postupným rozvíjením předklonu, kdy by se měla rozvíjet (dle individuálních možností) flexibilita různých svalů v oblasti zad, kyčlí a zadní strany dolních končetin tak, abychom prováděli plynulý pohyb na základě rozložené koordinované aktivity. Při pohybu do předklonu se paže přibližují k zemi, při dostatečné ohebnosti těla se dotýkají špičky prstů či dlaně podložky. Můžeme si opět vypomoci bločky pro oporu dlaní, a tak lépe uvolnit horní linii ramen a hlavu, která směřuje temenem dolů.

V případě snížené pohyblivosti jsou vhodné i jiné varianty polohy paží či dolních končetin, stejně tak je důležité znát i možné kontraindikace, kdy se doporučuje hluboký předklon neprovádět či hledat jemnější variantu. Jak pracovat s pánví, jak se naučit vnímat prostor pánve i dalších částí trupu v rámci předklonových pozic si můžete přijít vyzkoušet na našich lekcích jógy. 

joga 70

SN

 

 

Související články:

Jak na správný jógový sed nám radí Sylvie Nikolićová

Tadásana – pozice hory se Sylvií Nikolićovou

Vracíme se z předklonu se Sylvií Nikolićovou

Vírabhadrásana – pozice bojovníka se Sylvií Nikolićovou

Hledání vnitřní stability a úleva od bolestí páteře začíná od nohou s Martinou Wellnerovou

Hledání opory ruky a jak na kočku s Martinou Wellnerovou

 

0
0
0
s2sdefault
Aktuálně

Kurzy pro učitele jógy na školní rok 2020/2021


Můžete se přihlašovat.


Rozcestník zde

Semináře formou audio nahrávek


s Mílou Mrnuštíkovou


Rozcestník zde